Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Projektový den BESIP na SŠZe Přerov „Nultá hodina autoškoly“

Projektový den BESIP na SŠZe Přerov „Nultá hodina autoškoly“



Projektový den BESIP na SŠZe Přerov pro mladé budoucí či začínající řidiče. Cílem projektu je, aby si mladí lidé uvědomili odpovědnost nejen sami za sebe, ale i za své kamarády, známé,  které budou vozit, ale i odpovědnost za zdraví a životy ostatních účastníků silničního provozu.

Zástupci BESIP pro Olomoucký kraj, Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby, zástupci Hasičského záchranného sboru a dopravní psycholog se dne 16. 4. 2024 sešli na Střední škole zemědělské Přerov, kde byl pro studenty připraven celodenní výukový program  v rámci projektového dne BESIP s podtitulem "Nultá hodina autoškoly".

Pro účastníky akce bylo připraveno několik stanovišť složek Integrovaného záchranného systému s mnoha zajímavými informacemi, které by jim měly být přínosem ve chvíli, kdy usednou za volant jako řidiči, ale také i třeba jen jako spolujezdci nebo jiní účastníci silničního provozu. Cílovou skupinou projektu jsou zejména mladí lidé, kteří již buď jsou držiteli řidičského průkazu, nebo jimi do budoucna budou.

Policie ČR si připravila množství důležitých informací z oblasti dopravy. Například zásady správného chování v roli řidiče, kdo je považován za řidiče, aktivní a pasivní prvky bezpečnosti, seznámení s průběhem běžné dopravní kontroly řidiče, informace o tom jaké doklady musí kontrolovaný řidič předložit a mít při sobě, informace o tom, jaké tresty hrozí, když usednou za volant bez řidičského oprávnění a také jak se správně a bezpečně chovat, pokud dojde k dopravní nehodě a především jak se chovat odpovědně, abychom se vůbec do rizikových situací nedostali. 

Zástupci Hasičského záchranného sboru studentům vysvětlili, jak se chovat prvních 8 minut na místě dopravní nehody, když se tam nacházejí zraněné osoby nebo jak se správně pohybovat v silničním provozu a umět zareagovat na vozidla s právem přednosti v jízdě, správně utvořit záchranářskou uličku, pravidlo zipu nebo co dělat, když začne vozidlo hořet, ale také například, jak si správně vybrat autoškolu a jak je důležitá pozornost a věnování se řízení za volantem.

Zástupce zdravotní záchranné služby v rámci přednášky předvedl a prakticky provedl se žáky jak postupovat při dopravní nehodě, jakým způsobem reagovat v první chvíli při podávání 1. pomoci zraněným, včetně používání zdravotnického materiálu, který obsahuje autolékárnička.

Dopravní psycholog rozebral  problematiku vzájemných vztahů jednotlivých účastníků  provozu na pozemních komunikacích, specifická rizika plynoucí z nedostatku zkušeností ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích a nejzranitelnějších kategorií uživatelů pozemních komunikací, jako jsou děti, chodci, cyklisté a osoby těžce zdravotně postižené, a specifická rizika plynoucí z reakcí tělesně postižených řidičů.