Aktuality

Upozornění pro strávníky!!!
 
V době od 2. 12. do 20. 12. 2019 nebude možné z technických důvodů stravování ve školní jídelně. Strava bude zajištěna pouze pro žáky ubytované na Domově mládeže.
Za případné komplikace se omlouváme a věříme, že nejpozději od 6. 1. 2020 bude stravování opět zajištěno ve školní jídelně.

Obory školy - video
 
Informace o oborech školy v krátkém videu.

Dny otevřených dveří
 
Dny otevřených dveří se na naší škole uskuteční ve dnech 24. - 25. 1. 2020, v pátek od 9:00 do 17:00, v sobotu od 9:00 do 13:00 hodin.

Indigo – příběh koně
 
Přibližně před 20 lety se začal odvíjet zajímavý příběh koně Indiga. (valach, hnědák z matky UNY po Diktant 1-36, nar. 11. 3. 1999)
Nově vzniklý Jezdecký oddíl při Střední zemědělské škole v Přerově pořídil svého prvního vlastního koně do nově zřízených stájí díky tomu, že jeho vlastník kytarový virtuóz Lubomír Brabec prodal (daroval) svého koně škole za 1,- Kč. Slavnostního předání se tehdy kromě pana Brabce zúčastnila také herečka Taťjana Medvecká.

Prodej konzumních brambor, cibule a zelí
 
V zahradnictví byl zahájen prodej konzumních brambor, cibule a zelí. Cena brambor a cibule: 12 Kč/kg, 300 Kč/ 25 kg, cena zelí: 10 Kč/kg.

Informace pro žáky bydlící na domově mládeže
 
Byly stanoveny podmínky používání vlastních elektrospotřebičů na domově mládeže a dále ceny za ubytování na domově mládeže.

Praxe žáků školy
 
Praktickou výuku žáků je možno zhlédnout na videích

Komunitně osvětové setkání
 
Žákyně DM SŠZe Přerov s vychovatelkou Bernátovou Margitou navštívily děti ze ŠD ZŠ U Tenisu Přerov. Odpoledne proběhlo v příjemné a klidné atmosféře plného porozumění s malými dětmi – vzájemné kreslení obrázků, povídání a hraní stolních her.

Ukončení 60ti denního testu chladnokrevných koní
 
V Zemském hřebčinci Tlumačov se 26. 11. konalo ukončení testace chladnokrevných hřebců. Ráno se nám hřebci představili a vydali se na kondiční maraton.

Vyhodnocení soutěže „JABLKO SŠZe Přerov 2019“
 
V soutěži „JABLKO SŠZe Přerov 2019“ se sešlo 30 soutěžních vzorků jablek, porota měla velmi náročnou práci. Vítězem se stal Libor Černý ze třídy 2.PK s jablkem Evelina.

Návštěva divadla
 
Ve středu 6.11.2019 navštívily třídy 4.PK, 1.PK a 1.NM Městské divadlo Zlín. Zhlédli jsme představení od Zdeňka Jirotky Saturnin.

Výměnný pobyt Anglie 8. - 14. října 2019
 
V říjnu se již popáté vybraní žáci naší školy zúčastnili odborné exkurze do hrabství Cornwall a Devon, kde sídlí naše partnerská škola Duchy College. Letošní výměny se zúčastnilo 10 hochů ze tříd 2. M, 2. ZF a 4 dívky z 2.PK a dva pedagogičtí pracovníci Mgr. Jolana Čechová a Ing. Věra Gondová.

Exkurze STEYR
 
Dne 16.10.2019 navštívilo 44 našich žáků výrobní závod firmy STEYR v St. Valentinu v Rakousku. Ve firmě vyrábí traktory značky STEYR a CASE IH.

KOŇO EXKURZE - SLATIŇANY, HŘEMANŮV MĚSTEC, ZÁVODIŠTĚ PARDUBICE
 
Součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem je od roku 1992 hřebčín ve Slatiňanech, který slouží k chovu starokladrubského vraníka. Prohlídku slatiňanského hřebčína jsme začali ve stájích plemenných hřebců s vazným i boxovým ustájením. Ve stáji právě probíhalo kutí, koně se vraceli z práce ve voze i pod sedlem a my poslouchali zajímavý výklad průvodce. Následně jsme si prošli stáje volného ustájení pro klisny, které byly bohužel na pastvě a navštívili kočárovnu a sedlovnu.

Návštěva jižní Moravy
 
Dne 24.9. žáci 2. ZF navštívili Národní zemědělské muzeum ve Valticích, kde si prohlédli tyto expozice: Národní expozice vinařství s holoprojekcí, Krajinou LVA po kinestetické lávce, Co se děje v půdě, Na pavlač!

Obhajoba vítězství z roku 2018 v soutěži „Jezdím bezpečně“
 
Dne 25. září 2019 se družstvo žáků 3. ročníku obor opravář zemědělských strojů ve složení Štěpán Jiří, Zábranský Prokop a Jemelka Ondřej zúčastnilo třetího ročníku soutěže „Jezdím bezpečně“, kterou organizovala VOŠ a SŠA Zábřeh.

21. ročník Ceny města Přerova v parkurovém skákání.
 
V sobotu 21. září se v areálu jezdeckého oddílu Střední školy zemědělské v Přerově pořádal 21. ročník Ceny města Přerova v parkurovém skákání.

Lubomír Brabec a Indigo
 
19. září 2019 navštívil na pozvání ředitele Mgr. Radovana Rašťáka naši školu kytarový virtuóz Lubomír Brabec. Návštěva se uskutečnila den po mistrově koncertu v Městském domě v Přerově a jejím důvodem bylo připomenutí si 20 let od doby, kdy škole věnoval půlroční hříbě jménem Indigo. Lubomír Brabec se v areálu jezdeckého oddílu setkal nejen s Indigem, ale i s žáky tříd 2. a 3. PK a zavzpomínal na okolnosti, které ho vedly k tomu, že hříbě věnoval jezdeckému oddílu při Střední škole zemědělské v Přerově.

Chovatelský den Napajedla
 
Chovatelský den, pořádaný hřebčínem Napajedla, byl letos poprvé pouze pro zvané návštěvníky. Díky paní ředitelce, Martině Benkové, jsme se této události mohli zúčastnit a shlédnout plemeníky působící v hřebčíně, následně ročky a odstavčata. Celý průběh výstavy velmi odborně a se zájmem komentoval pan Martin Cáp. Žákyně byly velmi spořádané a paní ředitelka projevila zájem o spolupráci s naší školou a vysíláním žáků na praxi do hřebčína.

Polní den firem OPaLL-AGRI a GORDEX
 
Dne 18.9.2019 jsme navštívili polní den firem OPaLL-AGRI a GORDEX. Jde o firmy zabývající se závěsovou technikou a traktory. Ráno proběhla odborná přednáška po níž následovala praktická ukázka na poli.

Výstava drobného zvířectva
 
V rámci okresních dožínek organizovaných Okresní agrární komorou v Přerově se v areálu zemědělského výstaviště uskutečnil ve dnech 14. až 15. září 49. ročník Celonárodní výstavy mladých králíků a 11. ročník Celonárodní výstavy mladých holubů a drůbeže.

Sklizeň konzumních brambor v plném proudu
 
Jen co nám to počasí umožnilo, sedli zdatní držitelé řidičského oprávnění na řízení traktoru za volant a podle pokynů vedoucího zahradnictví začali vyorávat první odrůdu brambor na uskladnění.

Hobby parkurové závody
 
V sobotu 14. 9. se uskutečnily další hobby parkurové závody v areálu naší školy. Velmi příjemné zářiové počasí a ideální neprašný terén zajistil krásnou podívanou pro diváky, kteří mohli shlédnout více než 70 startů.

Studijní pobyt
 
Dne 12. - 13. 9. 2019 absolvovaly studentky naší školy Zuzana Pírková a Kristýna Silná studijní pobyt, který věnovala Česká asociace ochrany rostlin vítězům celostátní soutěže v oboru rostlinolékařství.

Polní den firmy P&L v Hrubčicích
 
Dne 12.9.2019 jsme navštívili polní den firmy P&L v Hrubčicích. Šlo o praktickou ukázku zemědělské techniky přímo na poli s odbornou přednáškou.

Exkurze OAK Přerov
 
Dne 5.9.2019 pro nás uspořádala OAK Přerov za podpory Olomouckého kraje odbornou exkurzi do firem Olma a.s. Olomouc a Zemědělského družstva Haňovice.

Adaptační dny na naší škole
 
V rámci adaptace na nové školské zařízení, kolektiv a spolužáky se dne 4.9.2019 studenti prvních ročníků 1.PK, 1. OM, 1. ZF a 1. OZ vydali do Prosenic, kde při velmi poutavém a zapáleném výkladu o historii obce a širokého okolí shlédli nejen stálou expozici muzea Prosenice, ale jako bonus i výstavu vojenských uniforem a uměleckého kovářství. Poté se všichni přesunuli do areálu Moravské zemědělské, a.s.,kde bude mnoho studentů konat praktickou výuku.

Cibule je grunt
 
Každý kuchař ví, že cibule tvoří základ mnoha pokrmů. Proto jsme i my v našem zahradnictví letos tuto plodinu vypěstovali v poměrně velkém množství.